נובמבר 2012 
  במקום בעיתונות
"דירות קטנות אינן דיור בהישג יד"-TheMarker 
"הכפר הבדווי אום אל-חיראן ייהרס, הישוב חירן יוקם במקומו" - mynet 
"המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה את הקמת מתקן הכליאה לאפריקאים בדרום" - הארץ

כנס "לא לתכנית להקמת עשרה ישובים חדשים במבואות ערד"

ביום רביעי הקרוב, במסגרת שיתוף פעולה רחב של ארגונים סביבתיים, קהילתיים וחברתיים, יתקיים כנס פעילות ראשון נגד התכנית להקמת עשרה ישובים חדשים במבואות ערד.

התכנית להקמת עשרה ישובים חדשים במבואות ערד היא תוכנית מפלה, לא יעילה כלכלית, לא נכונה סביבתית ובעיקר לא צודקת. במשך שנים סובלים תושבי הכפרים הבדוויים הלא מוכרים באזור מהזנחה בלתי נסבלת. כעת, מתכננת הממשלה להקים במקומם כעשרה ישובים חדשים, שמיועדים לאוכלוסיה יהודית. המשאבים שיוקצו לישובים החדשים יפגעו בפיתוח ובחיזוק הישובים הקיימים, הן בכפרים הבדוויים והן בערים ובישובים היהודיים הסמוכים. 
עתירה בעניין זה שהגשנו ביחד עם האגודה לזכויות האזרח ועם תושבי הכפרים הבדווים עדיין תלויה ועומדת. 

הכנס יערך ברכז הצעירים בערד,
ביום רביעי ה-7 לנובמבר,
בין השעות 16:30-19:30.
הכנס פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. 

תוכניית הכנס המלאה 

  

 הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו  
  מהנעשה בעמותה

האפליה העמוקה במדיניות התכנון בירושלים המזרחית : מכתב לפרקליטות

אל מול מדיניות הריסת הבתים המפלה של רשויות האכיפה בירושלים המזרחית, פנינו לאחרונה, יחד עם עמותת 'עיר עמים', במכתב למחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה.   
המכתב סוקר את האפליה החמורה במדיניות התכנון והאכיפה בירושלים המזרחית. מהמכתב עולה  כי העובדה שרוב הבניה בירושלים המזרחית מתבצעת מחוץ למערכת התכנון, מצביעה על כך שקיים כשל מובנה בה. מספר עבירות הבניה הגבוה מעיד על כך שמערכת התכנון הופכת יותר ויותר בלתי רלוונטית עבור תושבי ירושלים המזרחית, בכך שאינה מתמודדת עם צרכיהם האמיתיים של התושבים ואינה מציעה להם מענה.  מידע נוסף

הכנסת מתפזרת - הוד"לים ממשיכים

במסגרת הקואליציה לדיור בר השגה, הגישה 'במקום' התנגדות לתכנית דיור לאומית בקריית גת. לכאורה, התכנית כוללת 20% "דיור בר השגה" , אולם, כפי שעולה מההתנגדות, השימוש במושג נעשה באופן שגוי. הכללתן של דירות קטנות במחיר השוק בתכנית מתעלמת מעקרי הפרמטרים של דיור בהישג יד.
בהתנגדות, שהוגשה לוועדה לדיור לאומי (וד"ל) של מחוז דרום בנוגע לתכנית הכוללת 2550 יחידות דיור חדשות מצפון לקרית גת, דורשת הקואליציה מהוועדה כי נוסף לדירות הקטנות, על התכנית להקצות דיור להשכרה לטווח ארוך, דירות קטנות וגדולות, ולייעד קרקע לדיור בהישג יד, כדי להבטיח מגוון רחב של סוגי מגורים, בהתאם למטרות חוק הווד"לים ולאפשר תמהיל חברתי ושוויון הזדמנויות.
מידע נוסף

שינויים חיוביים בתוכנית המתאר לעיר ירכא

ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) קיבלה חלקים מרכזיים מההתנגדות לתכנית המתאר במחוז הצפון שהגישו תושבי ירכא, עמותת במקום והמרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי. ההחלטה עשויה להשפיע לא רק על ירכא, אלא להוות תקדים שישפיע גם על יישובים ערבים אחרים עם בעיות דומות.על פי החלטת הוולנת"ע יש "לקבל את התנגדות המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, עמותת במקום ותושבי ירכא לעניין סעיף 13.3 בהוראות התכנית - כך שיהא זה בסמכותה של הוועדה המחוזית להרחיב את שטח היישובים, הכולל שטח יישוב כפרי, שטח יישוב עירוני ואזור תעסוקה מרחבי." 

רוב הקרקעות בישוב ירכא נמצאות בידיים פרטיות ואינן בבעלות מנהל מקרקעי ישראל. תושבי ירכא, כמו תושבים רבים ביישובים ערבים בהם הבנייה מסתמכת באופן כמעט בלעדי על קרקע פרטית, מצויים במלכוד תכנוני. כיוון שאין תכניות מתאר מתאימות, אין כל אפשרות לקבל היתר בנייה על האדמה שבבעלות פרטית ולכן מי שזקוק לקורת גג נאלץ לבנות את ביתו ללא היתר על קרקע חקלאית שבבעלותו ולהסתכן בקבלת צו הריסה, או, לחילופין בתשלום קנסות כבדים. בהעדרן של תכניות מתאר מתאימות, הבעלות הפרטית על הקרקע היא זו שמכתיבה את המיקום שאדם יבחר להקמת ביתו, למרות העדר התשתיות וחרף העובדה שהדבר סותר לא אחת תכניות מתאר ברמה המחוזית או הארצית. כלל תושבי היישוב סובלים ממצוקת הדיור שנוצרת עקב כך, אך עיקר הפגיעה הינה אצל הזוגות הצעירים, אשר בהעדר של פתרון דיור אינם יכולים, לעיתים קרובות, להקים משפחה. 
מידע נוסף
הסר מהרשימה


דיוור אלקטרוני באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך