מידעון מרכז מציל"ה - אלול תשע"א ספטמבר 2011

מרכז מציל"ה מאחל שנה טובה לכל ידידיו ולכל בית ישראל!!!
שלום לידידי מרכז מציל"ה – המרכז למחשבה ציונית,יהודית, ליברלית והומניסטית.

מרכז מציל"ה מסכם בימים אלו שנת פעילות משמעותית. במהלך השנה ביצענו תהליך חשיבה אסטרטגי שמטרתו הייתה להגדיר היטב, לאור החזון שלנו, את מטרות המרכז ואופן פעילותו. סיומו של התהליך היה בהחלטה לשדרג את אופן והיקף הפעילות של מרכז מציל"ה למכון מדיניות אשר מחד ימשיך לעסוק בכתיבת ניירות עמדה איכותיים, על נושאים ממוקדים העומדים בלב תחומי העניין שלנו ומאידך להוסיף פעילות שתאפשר השפעה והטמעה של הערכים והרעיונות אותם אנחנו מקדמים בקרב מקבלי החלטות ומעצבי דעת קהל במדינת ישראל ובקהילות היהודיות מחוץ לישראל.

כדי לעמוד ביעדים שלנו הרחבנו וחידשנו את המוסדות המובילים את פעילות מרכז מציל"ה, הקמנו מועצה אקדמית וחידשנו את פני הועד המנהל שלנו. הצבנו לפנינו יעדים משמעותיים ומלהיבים ואנחנו מקווים כי נעמוד במשימה, נגייס את המשאבים הדרושים לפעילות זו ואכן נצליח בניסוח ובהטמעת החזון אותו אנחנו מקדמים ובמימושו.

בהמשך לתהליך החשיבה האסטרטגי, לקחתי על עצמי להשלים את עבודת התכנון האסטרטגי וללוות את בניית ומימוש תוכניות העבודה המפורטות.

לצד בניית תוכניות העבודה – המשיך מרכז מציל"ה בפעילות תוכן משמעותית שעיקריה מופיעים במידעון זה.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם לגבי התקדמות הפעילות שלנו ואנחנו מעוניינים גם לשמוע מכם. אל תהססו לפנות אלינו עם כל הצעה, רעיון או שאלה.

אני מאחל לכולנו, כפרטים וכעם, שנה טובה: "תכלה שנה וקללותיה תחל שנה וברכותיה"

עופר גלנץ

ofer@metzilah.org.il

מרכז מציל"ה
נוסד בשנת 2005 על מנת להתמודד עם הנטייה הגוברת בקרב ישראלים ובקרב יהודי התפוצות להטיל ספק בלגיטימיות של לאומיות יהודית, ובמידה שבה היא מתיישבת עם ערכים אוניברסליים.

פרס ישראל בחקר המשפט הוענק ביום העצמאות לפרופ' רות גביזון


ביום העצמאות הביעה מדינת ישראל את הערכת הוקרתה לפעילותה האקדמית והציבורית של הפרופ' גביזון והעניקה לה את פרס ישראל. פרופ' גביזון נשאה דברים במעמד הענקת פרסי ישראל בשם הזוכים – את תוכן נאומה ניתן לקרוא כאן

בעקבות זכייתה של פרופ' גביזון – פעילותה האישית כמו גם פעילות מרכז מציל"ה זכתה לחשיפה רבה.

פרופ' גביזון התראיינה בתוכנית –"חוצה ישראל" עם קובי מידן

עיתון ידיעות אחרונות פרסם במוסף השבת שלו ראיון מקיף עם פרופ' גביזון

בסמוך להענקת הפרס פורסם מאמר של גיל טרוי על פרופ' גביזון ועל מצילה ב JEWISH WEEK


פרסומים אחרונים במרכז מציל"ה
גרסה אנגלית לניר העמדה - "שיבת פליטים פלסטיניים לתחומי מדינת ישראל"

במהלך השנה פרסמנו תרגום לאנגלית של ניר העמדה שנכתב ע"י פרופ' יפה זילברשץ והגב' נמרה גורן בנושא "
שיבת פליטים פלסטיניים לתחומי מדינת ישראל". הניר הן בגרסתו העברית והן בגרסתו האנגלית – "Return of Palestenian refugees to the State of Israel" עורר עניין רב בתקשורת.

. כתבה שפורסמה בידיעות אחרונות עם פרסום ניר העמדה בעברית

-פרופ' יפה זילברשץ התראיינה בתוכניתם של לונדון וקירשנבאום - הראיון מתחיל בנקודת הזמן 4:44

-ה-Jerusalem Post פרסם מאמר-דעה על זכות השיבה

שישים שנה לחוק השבות
פורסמה גירסה אנגלית של ניר העמדה בנושא "שישים שנה לחוק השבות: היסטוריה, אידאולוגיה, הצדקה". נייר העמדה שבגרסתו האנגלית נקרא: "The Law of Return at Sixty Years: History, Ideology, Justification"עוסק באחד החוקים המרכזיים ביותר בהוויה של מדינת ישראל. הוא מבטא את אחד האידיאלים החשובים של הציונות ושל המדינה – קיבוץ הגלויות והקמתו של בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. החוק גם מהווה מוקד לכמה מן המחלוקות העמוקות ביותר סביב רעיון המדינה וזהותה, כגון מיהו יהודי והיחס בין תשובה לשאלה זו לשאלה מי זכאי לעלות ארצה וכן מה הן הזכויות להן זכאים עולים. למרות זאת, נראה כי המודעות בציבור הרחב לחוק השבות ולסוגיות הקשורות אליו אינה גבוהה ואינה שיטתית.
מטרתו של נייר העמדה להציג בציבור את החוק המסמל יותר מכל חוק אחר את יהודיותה של המדינה ואת הקשר בין יהודים בישראל ובתפוצות, ואת הצורה בה מתממשות בישראל המטרות של התנועה הציונית. הוא מבקש להתמודד עם טענות עקרוניות נגד החוק או עם טענות כי יש להגביל את תקופת חלותו של עקרון השבות. והוא קושר את הדיון בהוראות החוק ובהפעלת מדיניות העלייה יחד עם סוגיות היסוד של זהות המדינה והצדקתה.

בחודש יוני 2010 מרכז מציל"ה קיים פאנל בנושא "חוק השבות- צדק או הפליה?" התקיים, בהשתתפות פרופסור רות גביזון, ד"ר אלכס יעקובסון וד"ר ראיף זרייק בבית דניאל. ניתן לצפות בפאנל כאן.

מהי ציונות - מאת ד"ר גדי טאוב
החוברת "מהי ציונות" (ניתן לקרוא אותה כאן)
נולדה מתוך התחושה שבשנים האחרונות גובר הבלבול סביב הוראת שאלות היסוד של הציונות. הוויכוחים הפוליטיים הקשים שפילגו את החברה הישראלית במשך שנים, הריבוי ההולך וגדל של ספרי לימוד והפולמוס בין ציונים לפוסט-ציונים, טשטשו את ההבדלים בין עיקר לטפל והקשו על מורים העוסקים בהוראת הציונות.
החוברת מבקשת לחזור אל היסודות ולהציג את הרעיון הציוני לא לגווניו, אלא דווקא לעיקרו, כפי שהתבטא בתפישתה העצמית של התנועה, ומטרתה לסייע למורה לארגן את חומרי הלימוד באופן ברור וקוהרנטי. גם מי שאינם מורים, אבל שאלות יסוד אלה מעסיקות אותם, יוכלו ודאי למצוא בדברים עניין.

נישואים אזרחיים
בימים אלו אנחנו עמלים על כתיבתו של ניר עמדה בתחום הנישואים האזרחיים. נייר העמדה נכתב ע"י פרופ' פנחס שיפמן וד"ר אבישלום ווסטרייך. אנחנו מקווים כי בתחילת שנת 2012 נוכל לבשר לכם על השלמתה של עבודה חשובה זו.

שישים שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947
אנחנו מסיימים בימים אלו את עבודת התרגום והעריכה לאנגלית של הפרסום – "שישים שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947". מסמך חשוב זה נעשה יותר ויותר רלוונטי לאור אירועי הימים האחרונים


הרצאות
מציל"ה מקבלת פניות רבות, מחוגים שונים, להרצאות בנושאים הקשורים לעולם התוכן והערכים אותו מקדם המרכז. פרופ' גביזון נשאה מספר גדול של הרצאות, בפורומים שונים, המרכזיים שבהן - השתתפות בפאנל בועידת הנשיא הופעה בפני הארגון הבינלאומי של עורכי דין ומשפטנים יהודים, הרצאה מתוקשבת למורים לאזרחות, תוכנית תקווה לסטודנטים מצטיינים, הרצאות בפני הצוות הבכיר של מרכז "בינה" ,החוג ללימודי היסטוריה בבאר שבע ועוד ועוד.
בנוסף פרופ' גביזון קיימה 2 סיורים בצפון אמריקה במהלך החודשים אפריל ומאי. הסיורים נערכו בתיאום עם הקונסוליות המקומיות. במסגרת הנסיעות פרופ' גביזון הרצתה בפני אנשי אקדמיה, סטודנטים, נציגי ארגונים והתראיינה לכלי תקשורת, בסטנפורד, ברקלי, UCLA, שיקאגו וטורונטו. בחודש אוגוסט הוזמנה פרופסור גביזון להרצות באוניברסיטת מונש באוסטרליה ואף הרצתה באוניברסיטה של מלבורן ובקהילה היהודית במלבורן. כמו כן הרצתה פרופסור גביזון ביוני האחרון באוניברסיטה באמסטרדם. בנוסף חברי הוועד המנהל והמועצה האקדמית של מציל"ה קיימו מספר הרצאות בנושאי מציל"ה: פרופסור גידי שמעוני ד"ר גדי טאוב וד"ר אלכס יעקובסון הרצו במסגרת ההכשרה של קורס השליחים של הסוכנות היהודית.

ניתן לעיין בפרסומים, מאמרים, ולצפות בהרצאות אלו ואחרות באתר האינטרנט של מרכז מציל"ה

מאמרים ונאומים
מידה של שותפות- נאומה של פרופ' גביזון בעצרת לזכרו של יצחק רבין.

מדינה יהודית או ישראלית- דיון בין פרופסור גביזון וא.ב יהושע – כפי שפורסם במגזין "ארץ אחרת" ביולי 2010. 

הכל התחיל כאשר א.ב. יהושע ורות גביזון השתתפו יחד בפאנל על יחסי ישראל-תפוצות ב"ששי אסטרטגי" ב 4/12/2009. היה די ברור שבין השניים יש מחלוקת יסודית לגבי הגדרתה של המדינה. כדי להסביר את עמדתו שלח יהושע לגביזון מאמר פרי עטו שפורסם לראשונה ב"הארץ" ב 10/6/2009. גביזון ענתה בהערות על הטקסט, והשניים המשיכו את הדיון בעל פה ובהודעות אי מייל. חשבנו כי יש בדברים עניין החורג מחילופי דברים בין השניים, ולכן גביזון ניסחה תשובה משלה למאמרו של יהושע. יהושע הוסיף תשובה משלו. גם עליה סימנה גביזון הערות, יהושע הגיב בהודעת מייל ושוב בשיחה. בשלב זה הוחלט לעשות סוף לדיונים.....ההסכמות והמחלוקות מוצגות לפני הקוראים ואתם תשפטו.

מה יש בו בשם- מאמר של ד"ר אלכס יעקובסון על מדינה יהודית ודמוקרטית. פורסo ב"הארץ" באוגוסט 2010.

מלכוד המדינה היהודית מאת פרופ' גביזון– פורסם באוקטובר 2010 ב- YNET

חרדים רוקדים- מאמרו של ד"ר אלכס יעקובסון על החברה החרדית ויום העצמאות. פורסם בעיתון "הארץ" במאי 2011.

לא אצטרף לצעדת הסולידריות – מאמרה של פרופ' גביזון בעיתון הארץ אשר פורסם ב-10.7.2011

להשתחרר מהשטחים לא מהציונות - מאמרה, בעיתון "הארץ" של פרופ' גביזון כתגובה למאמר של יצחק לאור - "להשתחרר מהציונות". פורסם ביוני 2011.

מה באמת אומר החוק- ד"ר אלכס יעקובסון על חוק ועדות הקבלה. פורסם ב"הארץ" – אפריל 2011.

לא בג"ץ יצילנו מחוק החרם – פורסם בוואלה! ביולי 2011 על רקע החקיקה של החוק הידוע בכינויו "חוק החרם".

ציונות של ממש – מאמרו של פרופ' שלמה אבינרי על רקע המחאה החברתית. פורסם ב"הארץ" אוגוסט 2011

מרכז מציל"ה

למחשבה ציונית יהודית ליברלית והומניסטית


טל.: 077-4020771

ת.ד. 8435 ירושלים 91083

www.metzilah.org.il


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן


דיוור אלקטרוני באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך