מידעון מרכז מציל"ה מספר 11 - אב תשע"ב - אוגוסט 2012


For our English speaking readers- Newsletter # 11 August 2012

שלום לידידי מרכז מציל"ה - 

מרכז למחשבה ציונית, יהודית, ליברלית והומניסטית

דברים מאת הנשיאה המייסדת, פרופ' רות גביזון

המחצית הראשונה של 2012 היתה תקופה של פעילות מרשימה ושל התחדשות חשובה.  מציל"ה השלימה שלבים חשובים בהיערכות הארגונית, התחילה בגיבוש תוכניות עבודה וצוות מקצועי מיומן. התהליכים האלה נוהלו בבטחה ובמקצועיות בידי עופר גלנץ, שבאחד ביולי סיים תקופה של למעלה משנה כמנהל מציל"ה. אני רוצה להודות לעופר על תרומתו העצומה לבנייה מחדש של התשתית הארגונית והמקצועית של מציל"ה. מצבנו כארגון איתן בנושאים אלה הרבה יותר בזכות עבודתו. אני מאחלת לו הצלחה בתפקידו החדש בג'וינט, ומודה לו על הנכונות להמשיך להיות מעורב בפעולתנו כחבר הוועד המנהל.

אחד התהליכים עליהם עבדנו יחד בשנה האחרונה היה צמצום הזיהוי של מציל"ה בלעדית עמי, וצמצום התלות של מציל"ה בנוכחות השוטפת שלי. כחלק מתהליך זה, גם אני סיימתי בסוף יוני 2012 את תקופת היותי חברת צוות של מציל"ה. בשבילי זהו שינוי משמעותי מאוד. פורמאלית התחלתי לעבוד במציל"ה "רק" באחד בפברואר 2008, יום אחרי שהוגש הדוח הסופי של וועדת וינוגרד. אבל הייתי שם כאשר מציל"ה נרשמה כעמותה ב-28 במרץ 2005, ובמהלך כל פעילותה עד כה. זו אינה פרידה. אני אמשיך, כל עוד הדבר יהיה נכון, לפעול בארגון ולטובתו, אולם אשאף לקדם את מטרותיו מעמדת מנהיגות "אזרחית" (התרגום העברי ל-lay leadership ). אמשיך, ככל שיידרש, לכהן כנשיאת מציל"ה וכיו"ר המועצה האקדמית שלה. החלטתי לשנות מעמד איננה התרחקות רעיונית, או התפרקות מאחריות.  יש למציל"ה עכשיו אתגר ארגוני משמעותי הן ברמת קביעת דרך ואמצעים והן בבנייה ארגונית וגיוס כספים. בשתי הרמות, חיוני לעתיד הארגון שהוא לא יהיה ולא ייראה כארגון של אדם אחד. נכון ומתבקש שתובנה הזו תמצא גם ביטוי פורמאלי במבנה ארגוני שיצמיח ויבליט קולות אחרים המקדמים את חזון מציל"ה.     

אני חושבת, כפי שחשבתי תמיד, שהמסר של מציל"ה חשוב וייחודי, וכי הצורך בו גדול ואף גדל. אנו צריכים להמשיך לחפש דרך להעביר אותו אפקטיבית. אנחנו צריכים להפשיל שרוולים ולעבוד נכון. אני בטוחה שבכוחות משותפים - צוות, וועד מנהל ואסיפה כללית, כמו גם  תורמים, שוחרים, מתנדבים וידידים - נוכל למצות את יכולותינו ולהגיע לתוצאה הטובה ביותר האפשרית. 

זוהי עת חשובה למציל"ה ולמדינה. הרבה אתגרים לפנינו. הם באים הן מבחוץ והן מבפנים. החזון של ישראל כמדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית, גם ביתו הלאומי של העם היהודי וגם מדינה המכבדת את זכויותיהם של כל אזרחיה ותושביה בלי הבדל דת או לאום, אינו מובן מאליו וכלל אינו פשוט.  זה אמנם החזון המכונן של ההכרזה על הקמת המדינה, אבל נראה שחלק מנבחרי הציבור שכחו אותו. צריך להמשיך ולהגן על זכותם של יהודים "לחיות כעם חופשי בארצם" מפני אלה ששוללים אותה, אבל חיוני בה בעת להבטיח את התנאים הנדרשים כדי שמדינה זו תישאר דמוקרטית, הוגנת וצודקת.

זה האתגר של המדינה. זה גם האתגר של מציל"ה. אני מקווה שתצלח דרכנו, 

רות גביזון

נשיאה מייסדת 

מרכז מציל"ה
נוסד בשנת 2005 על מנת להתמודד עם הנטייה הגוברת בקרב ישראלים ובקרב יהודי התפוצות להטיל ספק בלגיטימיות של לאומיות יהודית, ובמידה שבה היא מתיישבת עם ערכים אוניברסליים.

קחו חלק בקמפיין "ידידי מציל"ה"

 1000 חברים חדשים למציל"ה דרך הפייסבוק עד 29.11.12

היכנסו ותרמו עכשיו!

התרומות הן באמצעות אתר מאובטח
 

חדשות מרכז מציל"ה

היום ברור יותר מתמיד: לישראל חייבת  להיות מדיניות הגירה מקיפה

חבר הכנסת מאיר שטרית חזר והגיש בחודש יוני האחרון הצעת חוק  מטעם קדימה המציעה מדיניות הגירה כוללת לישראל. הצעת החוק מתבססת על נייר העמדה של מציל"ה "התמודדות עם הגירה גלובלית: מתווה למדיניות הגירה לישראל" מאת שלמה אבינרי, ליאב אורגד ואמנון רובינשטיין משנת 2009. על הצעת החוק חתומים עשרים ושמונה חברי כנסת, כולל איתן כבל מסיעת העבודה.

חבר הכנסת מאיר שטרית ופרופסור שלמה אבינרי התראיינו ברשת ב', 24.6.12 בתוכנית "הכל דיבורים" עם יוסי הדר, בעניין.  

האזינו לריאיון המלא כאן

אנו מצטערים כי מהלכים מטעם הממשלה בעקבות הצעתנו, שכללו קבלת החלטת ממשלה לגיבוש מדיניות הגירה מקיפה, לא נשאו פרי.  מרכז מציל"ה ימשיך לפעול על מנת לקדם את הנושא. 

נייר עמדה חדש: "התביעה להכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית- הערכה מחדש" מאת ד"ר טל בקר

בסוף חודש מאי, בי' בסיון, התקיים במכון שלום הרטמן בירושלים ערב עיון לרגל השקת נייר העמדה.  ד"ר בקר, אשר כתב את המסמך במקור באנגלית במסגרת מכון וואשינגטון ללימודי המזרח הקרוב, הוא חבר המועצה האקדמית של מרכז מציל"ה ועמית חוקר במכון שלום הרטמן.

באירוע השתתפו השר, חבר הכנסת ד"ר בני בגין וכן הרב ד"ר דניאל הרטמן, נשיא מכון שלום הרטמן.  על דבריהם הגיב מחבר המסמך, ד"ר טל בקר.

המנהל האקדמי של מרכז מציל"ה, ד"ר דורון שולצינר, הציג את עיקרי המסמך בתחילת הערב והנחה את הדיון.

לצפיה בדיון (סרטוני וידאו)  ולצפיה בתמונות נוספות מהאירוע היכנסו לאתר מרכז מציל"ה.

עדכונים אודות צוות מרכז מציל"ה

רות גביזון נפרדה מצוות מציל"ה ותמשיך לפעול כנשיאה מייסדת וכיו"ר המועצה האקדמית.

עופר גלנץ סיים את תפקידו כמנכ"ל והצטרף לוועד המנהל של מציל"ה. אנו מאחלים לו הצלחה רבה בתפקידו החדש בג'וינט.

פולי שרה פריימן מונתה לתפקיד מנהלת פיתוח משאבים. פולי עלתה לארץ מארה"ב לפני כחמש שנים ועסקה בתחום של גיוס משאבים באוניברסיטה העברית ובארגונים חברתיים נוספים.  לפניה אתגר גדול ואנו מאחלים לה הצלחה. 

מבצע מיוחד לספריות אקדמאיות!

מרכז מציל"ה יוצא במבצע מיוחד לספריות אקדמאיות בארץ ובעולם.

במכירה מיוחדת אנו מציעים למכירה ערכה הכוללת את ניירות העמדה שפורסמו במרכז מציל"ה במהלך השנים האחרונות. ניירות העמדה דנים בסוגיות מרכזיות בחברה הישראלית ונכתבו על ידי אנשי מקצוע ואקדמיה מובילים. הערכה כוללת חמישה ניירות עמדה בעברית ותרגום של ארבעה מהם לאנגלית.

עוד אודות המבצע וליצירת קשר לרכישת הערכה היכנסו לכאן

אסיפה כללית שנתית

ב-25.7.12 התקיימה האסיפה הכללית השנתית של המרכז. באסיפה אושרו הדו"ח המילולי והדו"חות הכספיים לשנת 2011, אחרי דיון. 

ניתן לעיין בדוחות כאן ובאתר מרכז מציל"ה

 

ניתן לרכוש את נייר העמדה במשרדי מרכז מציל"ה, צרו קשר כאן.

ניתן להוריד את המסמך מאתר האינטרנט של מרכז מציל"ה

 

ניתן לרכוש את נייר העמדה במשרדי מרכז מציל"ה, צרו קשר כאן.

 ניתן להוריד את המסמך מאתר האינטרנט של מרכז מציל"התוכניות ופרסומים חדשים במרכז מציל"ה

"שישים שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947"- עכשיו באנגלית!

אנחנו שמחים לבשר כי לאחר מאמץ ממושך ובמעורבות גבוהה של צוות מציל"ה ואנשי מקצוע רבים נוספים, הושלם תהליך התרגום לאנגלית של הספר "שישים שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947". הספר בוחן את החלטת החלוקה ועומד על הרקע לה, על עמדות הצדדים והמחלוקות הפנימיות ביניהם ועל הרלוונטיות של כל אלה למציאות העכשווית של מדינת ישראל. הספר מכיל חמישה פרקי תוכן אשר נכתבו על ידי אנשי אקדמיה מקצוע מובילים בתחום וכן פרק עשיר של מקורות היסטוריים.

 הספר באנגלית נקרא

The November 29th Resolution

Sixty-Five Years Later

The Partition Resolution and the Controversy Surrounding It: Studies and Sources

הנוסח האנגלי יושק סביב היובל של 65 שנה להחלטה, בארץ ובחו"ל.  אנחנו עובדים עכשיו על פרטי ההוצאה לאור של החיבור, שיהיה זמין פורמאט קשיח ובפורמאט אלקטרוני.  לפרטים ניתן לפנות למשרדי מציל"ה בירושלים. 

נישואין וגירושין אזרחיים במדינת ישראל

מאז העדכון במידעון האחרון נעשתה התקדמות גדולה הן בכתיבת מסמך חשוב ומורכב זה והן במציאת המימון הנדרש להתקדמות בכתיבת המסמך ובפעולות הנדרשות בעקבות פרסומו בעתיד.

הנושא של נישואין וגירושין אזרחיים בישראל הוא בלב סדר היום של מרכז מציל"ה.

מרכז מציל"ה עמל בימים אלו על גיבוש תוכנית מתאימה בכדי להגיע למודעות ולתמיכה הרחבה ביותר בקרב הציבור בישראל סביב נושא זה ובמציאת הדרך הנכונה להשפיע על נבחרי הציבור.

 

עוד אודות הספר בעברית ניתן לקרוא כאן

 

קחו חלק בקמפיין "ידידי מציל"ה"

 1000 חברים חדשים למציל"ה דרך הפייסבוק עד 29.11.12

היכנסו ותרמו עכשיו!

התרומות הן באמצעות אתר מאובטחמאמרים

הצצה למדף הספרים של ראש הממשלה ||

מה יקרא נתניהו לפני ההחלטה על תקיפה באיראן?

הארץ, 10.6.12, ברק רביד

לרגל שבוע הספר, פרסמה לשכת רה"מ ברכה מצולמת כשמאחורי נתניהו ניצבו לא מעט ספרים העוסקים בגרעין האיראני, בדוד בן גוריון וגם התנ"ך

 לקריאת המאמר המלא    

     

        חרדים תחילה

הארץ, 30.5.12, רות גביזון

מאמצי ועדת פלסנר לקידום השוויון בנשיאה בנטל בחברה הישראלית צריכים להתמקד בשירות החרדים. ניסיון לפתרון מהיר של בעיית השירות של הערבים רק יגרום לנזק. הפתרון אינו בהכרח בחקיקה, אלא במתווה שישלב הדרגתיות ויכולת אכיפה.

לקריאת המאמר המלא

דת ומדינה – בנורווגיה 

הארץ, 18.7.12, אלכסנדר יעקובסון

רבים קובעים כי מדינה אינה יכולה להיות גם יהודית (במובן הדתי) וגם דמוקרטית.  מעניין לכן לראות כי יש לא רק מדינות שהן מוסלמיות ודמוקרטיות, אלא שיש גם מדינות מערביות ודמוקרטיות באירופה שבעצם הימים האלה מגדירות את עצמן  גם כמדינות נוצריות. 

 לקריאת המאמר המלא

מרכז מציל"ה

למחשבה ציונית יהודית ליברלית והומניסטית


טל.: 077-4020771

ת.ד. 8435 ירושלים 91083

www.metzilah.org.il

תרמו למרכז מציל"ה באמצעות

אתר אינטרנט חדש למרכז מציל"ה

מרכז מציל"ה השיק אתר אינטרנט חדש ומעודכן. האתר ימשיך לשמש כערוץ מרכזי להפצת פרסומים, מאמרים ומידע אחר הרלוונטי לפעילות מרכז מציל"ה. בעתיד נשיק גם את "פורטל ציונות" אשר יעסוק בסוגיות מרכזיות הקשורות לתנועה הציונית. 

בקרו באתר החדש של מרכז מציל"ה  www.metzilah.org.il

          


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן


דיוור אלקטרוני באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך