מידעון מרכז מציל"ה מספר 8 - טבת תשע"ב - ינואר 2012


שלום לידידי מרכז מציל"ה – המרכז למחשבה ציונית,יהודית, ליברלית והומניסטית.

מרכז מציל"ה ממשיך את פעילותו מתוך מאמץ להרחיב את אופן והיקף הפעילות באופן שיאפשר השפעה והטמעה של הערכים והרעיונות אותם אנחנו מקדמים בקרב מקבלי החלטות ומעצבי דעת קהל במדינת ישראל ובקהילות היהודיות מחוץ לישראל.

אישוש וחיזוק לחשיבות עבודתנו קיבלנו בימים האחרונים מבית המשפט העליון אשר פרסם לאחרונה החלטה תקדימית, אשר אישרה את חוקתיות חוק האזרחות והכניסה לישראל. ההחלטה מזכירה מספר פעמים ניר העמדה המהווה מתווה למדיניות הגירה לישראל: "התמודדות עם הגירה גלובלית" אשר נכתב ע"י שלמה אבינרי, ליאב אורגד ואמנון רובינשטיין בעריכתה של רות גביזון. 

הסערה הציבורית שלוותה, ועדיין מלווה, את החלטת בית המשפט העליון מתייחסת שוב ושוב לניר עמדה זה - ומדגישה את חשיבות העבודה שכבר נעשתה בתחום זה במרכז מציל"ה.

אנחנו עמלים בימים אלו על כתיבת של נירות עמדה שונים, ביניהם גם כאלה המשיקים או נגזרים מהדיון הציבורי בחוק האזרחות כמו ניר עמדה בנושא נישואין וגירושין במדינת ישראל אשר נמצא כרגע בתהליכי עבודה מתקדמים ואשר אנחנו מקווים לפרסם בתקופה הקרובה..

קיבלנו לאחרונה מספר התחיבויות משמעותיות לתמיכה בפעילותנו בזמן הקרוב, התמיכה אותה אנחנו מקבלים מייצרת אצלנו מחויבות הולכת וגדלה לבצע עבודה משמעותית ואפקטיבית ואנחנו ממשיכים ביתר שאת בפעילות חשובה זו של בניית בסיס כלכלי איתן להמשך פעילותנו. 

כרגיל,  נמשיך לעדכן אתכם לגבי התקדמות הפעילות שלנו ואנחנו מעוניינים גם לשמוע מכם. אל תהססו לפנות אלינו עם כל הצעה, רעיון או שאלה.

בברכה

עופר גלנץ

ofer@metzilah.org.il

מרכז מציל"ה
נוסד בשנת 2005 על מנת להתמודד עם הנטייה הגוברת בקרב ישראלים ובקרב יהודי התפוצות להטיל ספק בלגיטימיות של לאומיות יהודית, ובמידה שבה היא מתיישבת עם ערכים אוניברסליים.

מ"חוק האזרחות" למתווה למדיניות הגירה לישראל

ב-11 לינואר פרסם בית המשפט העליון את החלטתו, שעוררה סערה ציבורית, בדבר קבלת חוקתיות חוק האזרחות ברוב של שישה שופטים כנגד חמישה. אמנם טיעוני המדינה התייחסו בעיקר להיבט הבטחוני של הפרשה אולם הדיון הציבורי, כמו גם חלק מדברי השופטים מתייחסים ללב הבעיה והיא החוסר במדיניות הגירה ברורה במדינת ישראל.

בהחלטת בית המשפט העליון נעשתה הפניה, מספר פעמים, לניר העמדה של מרכז מציל"ה - מדיניות הגירה גלובלית-מתווה למדיניות הגירה לישראל" ניר עמדה אשר נכתב ע"י  שלמה אבינרי, ליאב אורגד ואמנון רובינשטיין, נערך ע"י רות גביזון ופורסם עוד בשנת 2009 ע"י מרכז מציל"ה.

את תוכן ההחלטה המלא של בית המשפט העלין, ניתן לראות כאן, באתר האינטרנט של בית המשפט.

לעיוון בניר העמדה עצמו ניתן להגיע ע"י הקישור כאן.

עוד בשנת 2003, לאחר שהכנסת קיבלת את התיקון לחוק האזרחות פרסמה רות גביזון את עמדתה לגבי התיקון לחוק האזרחות אשר מעוגן בהיותו חלק מן המאמץ להמשך השימור של ישראל כמדינה שבה מממש העם היהודי את זכותו להגדרה עצמית

ניר העמדה עצמו הוזכר רבות בדיון הציבורי שהתעורר לאחר החלטת בית המשפט. 

כך לדוגמא פרופ' יורם רבין פרסם ב-15.1.2012 מאמר בעיתון הארץ בשם "להוציא את הדמוגרפיה מהארון".

שלמה אבינרי, מכותבי ניר העמדה של מציל"ה, מוביל במאמרו בעיתון "הארץ" שפורסם ב-18.1.2012 "למה מתמקדים רק בנישואי פלסטינים" את הדיון ממשמעויות חוק האזרחות ונושא מדיניות ההגירה לבעיה הכללית והכאובה אף יותר של נושא הנישואים הוגירושים במדינת ישראל. 

גם נושא זה נמצא היום תחת העין הבוחנת של מרכז מציל"ה, וכאמור, בקרוב אנחנו מקווים לפרסם ניר עמדה בנושא חשוב ודחוף זה.


ערב עיון לכבודה של פרופ' רות גביזון-כלת פרס ישראל

הפקולטה למשפטים-האוניברסיטה העברית בירושלים ערכה ערב עיון לכבודה של פרופ' רות גביזון - כלת פרס ישראל. ערב העיון הוקדש לעיון במחקריה של פרופ' גביזון בשני תחומים עיקריים: האחד, חוקה, זכויות חוקתיות וביקורת שיפוטית; והאחר\ מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

ניתן לצפות להאזין ולצפות בערב העיון בקישור כאן.

פרסומים במרכז מציל"ה

נישואים אזרחיים

בימים אלו אנחנו עמלים על כתיבתו של ניר עמדה בתחום הנישואים האזרחיים. נייר העמדה נכתב ע"י פרופ' פנחס שיפמן וד"ר אבישלום ווסטרייך. אנחנו מקווים כי בקרוב נוכל לבשר לכם על השלמתה של עבודה חשובה זו.

שישים שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947
אנחנו מסיימים בימים אלו את עבודת התרגום והעריכה לאנגלית של הפרסום – "שישים שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947". מסמך חשוב זה נעשה יותר ויותר רלוונטי לאור אירועי הימים האחרונים
הרצאות
מציל"ה מקבלת פניות רבות, מחוגים שונים, להרצאות בנושאים הקשורים לעולם התוכן והערכים אותו מקדם המרכז. 

בחרנו הפעם להביא אליכם את הרצאתו של אלכס יעקובסון, חבר הועד המנהל של מציל"ה, שניתנה לפני תלמידי תיכון, בנושא מדינה יהודית ודמוקרטית. ההרצאה, שניתן לצפות בה בקישור כאן, אמנם לא ניתנה תחת חסות מציל"ה אבל בהחלט מהווה הרצאת יסוד לתחום חשוב זה, בו עוסקת מציל"ה. 

ניתן לעיין בפרסומים, מאמרים, ולצפות בהרצאות אלו ואחרות באתר האינטרנט של מרכז מציל"ה

מאמרים

הפתרון: מיעוט יהודי במדינה הפלסטינית - אלכס יעקובסון - "הארץ" 7.1.2012
אסור לתת למתנחלים לסכל את חלוקת הארץ, כי מדינה "דו לאומית" תהיה מדינה ערבית ומוסלמית לכל דבר. תשובה למאמרו של א.ב. יהושע.

חרדים, ציונים ונאצים - גדי טאוב - ידיעות אחרונות - 8.1.2012

הפופוליזם של דיכטר - שלמה אבינרי - הארץ 21.11.2011

 - שלמה אבינרי על הצעת החוק: "חוק יסוד - מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי - "אין לה מקום בבית המחוקקים הישראלי: ישראל היא מדינת הלאום היהודי והיא מדינה דמוקרטית גם ללא הצעה מזיקה זו"

הפנטזיה של פתרון מדינה אחת לשני עמים - גדי טאוב - 27.10.2011

מרכז מציל"ה

למחשבה ציונית יהודית ליברלית והומניסטית


טל.: 077-4020771

ת.ד. 8435 ירושלים 91083

www.metzilah.org.il


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן


דיוור אלקטרוני באמצעות inwise - שיווק בענן לעסק שלך